Automobilka Tesla excentrického vizionáře Elona Muska budí řadu emocí. Letos se stala nejhodnotnější automobilkou na světě, její tržní kapitalizace, tedy součet ceny všech akcií, strčí do kapsy všechny konkurenty. A to přesto, že tihle konkurenti prodávají miliony vozů po celém světě, zatímco Tesla jich za celý letošní rok prodá zhruba půl milionu.
Na druhou stranu je třeba kalifornské automobilce přiznat, že se stala jakýmsi Applem automobilového průmyslu. Jako hlavní věrozvěst elektromobility má lví podíl na tom, že elektrická auta připravují i ostatní automobilky. A podobně jako u iPhonů, vlajkové lodi jiného kalifornského giganta, i ostatní elektromobily mají podle mnoha kritiků lepší vlastnosti, ale ikonou stejně zůstává Tesla.
Tesla v Česku
Možná si říkáte, že Tesla je hlavně americký fenomén a u nás se její auta neprodávají. V takovém případě jste na omylu. Mezi prodanými elektromobily za prvních deset měsíců letošního roku obsadila Tesla druhé místo a prodává tu hned tři modely. Ty u nás dohromady našly 357 kupců. Lépe se prodávalo jen elektrické miniautíčko z Mladé Boleslavi, Škodu Citigo v elektrickém provedení kupovaly hlavně kurýrní služby. Ty odebraly drtivou většinu ze 732 prodaných Škodovek.
Všechna ostatní elektrická auta hlásí prodeje spíše symbolické, Tesle a Citigu se u nás nemohou rovnat. V Mladé Boleslavi si však mohou mnout ruce, pokud si toho všimli. Pomyslný souboj Tesly a Citiga by se dal z marketingového hlediska zajímavým způsobem nafouknout.
Thule pro elektromobily
I tak je zřejmé, že většina čtenářů tohoto článku sem zavítala spíše ze zvědavosti, majitelů Tesly Modelu S je v České republice jako šafránu, a ne všichni navíc mluví česky. Přesto je dobré vědět, že trend elektromobilů reflektují i výrobci autodoplňků, například švédská firma Thule. Skutečnost, že Skandinávci elektrickým autům fandí, asi nikoho nepřekvapí, severoevropské národy jsou obecně známé svou úctou k přírodě a příklonem k ekologickému životnímu stylu.
Pokud jde o Teslu Model S, k dispozici jsou hned čtyři typy příčníků pro různé generace tohoto auta. Všechny respektují panoramatickou střechu, kterou se Tesla ráda chlubí. A splňují také veškeré předpisy platné v Evropské unii, takže se nemusíte bát vyrazit s nimi do ulic. Kromě splnění norem tyto příčníky také uspěly v náročných testech City Crash a u německého institutu TÜV Nord.
Kromě skutečnosti, že jsou příčníky určeny pro jeden z nejsledovanějších automobilů současnosti, se od ostatních výrobků firmy Thule nikterak neliší. Příčníky jsou tradičně precizně dílensky zpracované, spolehlivé a snadno se instalují. V balení jako obvykle naleznete dvě čtyřhranné nosné tyče a vše potřebné pro jejich nasazení na vaši Teslu. Obejdete se bez jakéhokoli dalšího nářadí.
Příčníky jsou pochopitelně kompatibilní s dalšími produkty Thule, a tak můžete na Tesle snadno vozit kola na střešním nosiči nebo střešní box, do něhož pohodlně naložíte lyže, snowboardy a další lyžařské vybavení. Jen pozor na nosnost střechy, která v případě Tesly rekordy zrovna neláme.
Futuristický design si v tomto ohledu vybral svou daň. Výrobce garantuje, že Tesla uveze na střeše pouhých 68 kilogramů. Při nakládání však musíte brát v potaz také váhu příčníků a nosiče samotného. Na druhou stranu nejde o typický rodinný vůz, se kterým by se lidé obvykle vydávali na dlouhé dovolené, a tak jí většina majitelů tuhle drobnou vadu na kráse ráda odpustí.
Nejen pro Teslu
Nabíjí-li se vám v garáži jiný elektromobil, nezoufejte. Thule velmi pravděpodobně myslí i na vaše auto. Vhodný střešní nosič a další doplňky vám pomůže najít tento interaktivní průvodce. A v případě jakýchkoli nejasností či doplňujících dotazů se můžete obrátit přímo na českého autorizovaného prodejce značky Thule.